Úprava videa. Porovnání nainstalovaného softwaru s online službami.

Miroslav Divoký

Na pár dní analyzoval jsem rozdíly mezi výhodami softwaru předinstalovaného v našem počítači a softwaru, který nabízí online služby. Nejde o to hledat vítěze, ale ve všech případech pochopit, která varianta je pro nás nejvýhodnější.

Úprava videa

Je jasné, že když mluvíme o střihu videa, nemluvíme o profesionální televizní produkci. To vyžaduje počítače s velkým výpočetním výkonem a zatím lokálně nainstalovaný software. Na Linuxu to znamená Da Vinci Resolve nebo Lightworks.

Omlouvám se těm z fanklubu Cinelerra, že jsem to nezmínil, s tím programem se mi stává to samé jako s nezávislým kinem. Všichni mě ujišťují, že je to fantastické, ale já to nedokážu pochopit.

Co lze udělat s online službami a aplikacemi dostupnými v úložištích, je vytvořit obsah, který je dokonale vhodný pro sociální sítě a internetový marketing. Ještě jednou musím připomenout, že zatímco instalovatelné aplikace jsou zdarma, online služby si své nejlepší funkce vyhrazují pro placené plány. Ačkoli dobré návrhy lze mít až za maximálně 20 $ měsíčně, některé vyžadují, aby byly vypláceny ročně.

Lokálně instalovatelné programy

S mými kolegy jsme několikrát zkontrolovali širokou škálu aplikací pro úpravu videa dostupných pro Linux. Někteří z nich jsou:

Kdenlive: The video editor projektu KDE funguje jako grafické rozhraní pro některé z nejlepších open source knihoven pro multimediální práci . Navíc umožňuje stahovat zdroje z některých bezplatných bank multimediálního obsahu a nově začlenil automatické generování titulků ze zvukového přepisu. Trvá to trochu času a uživatelské rozhraní není na malých monitorech úplně pohodlné. Když vezmeme všechny tyto detaily, je pravděpodobně nejvýkonnější ve své kategorii.

. Navíc umožňuje stahovat zdroje z některých bezplatných bank multimediálního obsahu a nově začlenil automatické generování titulků ze zvukového přepisu. Trvá to trochu času a uživatelské rozhraní není na malých monitorech úplně pohodlné. Když vezmeme všechny tyto detaily, je pravděpodobně nejvýkonnější ve své kategorii. OpenShot: Es jednodušší snadné použití a obsahuje šablony pro vytváření animovaných titulků, audio a video efekty, knihovny počítačového vidění pro detekci a sledování objektů a předdefinované profily pro tvorbu obsahu pro sociální sítě.

Es jednodušší snadné použití a obsahuje šablony pro vytváření animovaných titulků, audio a video efekty, knihovny počítačového vidění pro detekci a sledování objektů Shotcut: Tento editor videa pracuje se všemi formáty kompatibilními s FFmpeg .. Jeho časová osa podporuje videa v různém rozlišení a pracuje s obrázky ve 4k. Zvuk můžete zachytit z webové kamery nebo ze sítě pomocí protokolů HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP. Navíc je kompatibilní s hardwarem pro snímání a úpravy.

Online služby

Stačí vyhledat na Googlu slova „editor videa“ a zobrazí se dlouhý seznam služeb. Některé z nich jsou zaměřeny na produkci domácích videí nebo pro sociální sítě, jiné jsou zaměřeny na digitální marketing a spolupráci.

Youtube, Nejoblíbenější streamovací platforma nemá oficiální video editor, i když je možné nahrávat videa a přidávat hudbu a titulky. Kdo to má, je jiná platforma, Vimeo. Editor je dostupný online a pro mobilní zařízení Android a iOS. Existuje základní a bezplatný plán, jehož funkce jsem nebyl schopen najít. Nejlevnější platební plán stojí 49 USD ročně. To umožňuje vytvářet neomezené množství videí (až 250 GB ročně) nahrávat z více videokamer nebo obrazovek a automaticky je exportovat na Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter, Pinterest a Shopify.

Další alternativou (která podporuje měsíční platbu mezi 5,99 a 19,99, navíc k bezplatnému plánu) je FlexClip. Tato online služba pro úpravu videa má dva typy editorů, scénář a časovou osu. Mezi zdroje, které můžeme použít, je webová kamera, záznam obrazovky, lokálně uložená videa nebo vaše banka videí, audia a obrázků. Můžeme překrývat pevné nebo animované titulky, symboly a přidávat k nim přechody. Lze jej automaticky exportovat na Youtube. Má předdefinované šablony pro marketing, speciální akce a sociální sítě.

Končím obvyklým upřesněním. To vše je subjektivní. Každý z nás má jiné zájmy a potřeby. Nezakládám žebříček kvality a uvedené produkty jsou prostě proto, že je znám nejvíce.