Srovnání programů na střih videa

Miroslav Divoký

Natáčení videí a jejich postování na sociální sítě či vlastní kanál na You-Tube je čím dál tím populárnější záležitost. Točí ti, co mají zkušenosti a ví, jak video upravit, ale i ti, kteří to nikdy nedělali. Přitom aby bylo video pěkné a získalo vyšší hodnotu, stačí pár kliknutí, střihů a úprav. K tomu jsou určeny aplikace a softwary pro střih videa i pro celkovou postprodukci. Na trhu je jich obrovské množství. Některé jsou zdarma, jiné za hříšné peníze. Seženete ale i programy za rozumnou cenu s řadou funkcí a vysokou kvalitou. Jak ale vybrat ten nejlepší, aby se vám v něm dobře pracovalo a cena odpovídala jeho hodnotě i tomu, co od programu na střih videa očekáváte?

Proč si pořídit program na střih videa

Jak už jsme zmínili, program na střih videa si lidé pořizují především ve chvíli, kdy to myslí s úpravou vážně a chtějí, aby měla jejich videa určitou kvalitu. Program pro postprodukci videí pomůže se střihem i s kombinací několika souborů dohromady. Lze kombinovat videa, fotografie i hudbu či mluvené slovo. U videí můžete přidávat různé efekty, titulky, opravovat white balance a celkově upravit barvu, regulovat intenzitu zvuku nebo video podkreslit hudbou. Zkrátka se správným programem můžete dosáhnout skvělých výsledků a vaše natáčení dostane úplně jiný rozměr. Vaše vzpomínky budou krásně upravené a nachystané ke spuštění, vlogy a jiná videa budou ohromovat vaše fanoušky a followery, získáte více lajků, prodáte více zboží.

Co od programu na střih videa požadovat

Každý z nás požaduje od programu na střih videa něco jiného. Záleží především na tom, k čemu jej chceme využívat. Jiné vlastnosti i kvalitu bude chtít profesionální střihač zábavných pořadů a jinou maminka, která chce uchovat vzpomínky na své ratolesti. Pojďme se tedy podívat podrobněji, na co se zaměřit, když vybíráte software na střih videa.

Jazyk softwaru

V první řadě si uvědomte, že většina kvalitních programů vznikla v cizině. Proto je jejich základním jazykem angličtina. Nabízí sice možnost přepnout si program do jiného jazyka, leč čeština v této nabídce obvykle chybí. Pokud byste skutečně potřebovali software v českém jazyce, zkuste Pinnacle Studio. Adobe Premiere Pro je sice v angličtině, ale má český web. Vyplatí se na něj kouknout. Třeba zjistíte, že jako nápověda české stránky postačí a vy už nebudete potřebovat v češtině i software.

Většina kvalitních programů má k dispozici na svých stránkách i školení, videokurzy a tutoriály. Zpravidla mají formu videí, ale můžete se setkat i s články doplněnými printscreeny, jako to má např. PowerDirector. I tyto kurzy, lekce a tutoriály jsou většinou v anglickém jazyce. Pokud se ale podíváte na You-Tube, najdete tam často videonávody, které jsou vytvořeny v češtině, primárně pro české uživatele. Nemusíte se tedy bát, že byste si s koupeným cizojazyčným programem neporadili.

Funkce

To nejdůležitější, proč si program na střih videa pořizujeme, jsou jeho funkce a nástroje. Tedy to, jakým způsobem nám dokáže s úpravou videa pomoci. Prioritou většiny z nás, kteří si takový program pořizujeme, je právě stříhání videosekvencí, příp. kombinování více souborů dohromady. To měly společné i všechny námi testované programy. Ovšem způsob použití a pohodlnost, s jakou se střih prováděl, už se lišila. Nemá cenu zde rozebírat detaily, protože vše popisujeme podrobně v jednotlivých recenzích. Pokud vás střih zajímá, přečtěte si je.

Další požadavky při postprodukci videa představuje úprava barev, tónování a barevná atmosféra videa, korekce white balance apod. Některé programy mají tyto možnosti na ruční bázi, jiné nabízí i filtry a automatizace, díky kterým můžete sjednotit veškeré snímky najednou.

Další požadavky na úpravu představuje zvuk. Někomu stačí, když je slyšet jeho mluvené slovo, jiný požaduje přidání hudby, hudební podkres nebo vkládání klipů. U profesionálních programů lze ladit intenzitu, tón a barvu hlasu a mnoho dalšího. Např. program DaVinci Resolve nabízí i speciální konzole pro profesionály, právě k úpravě hlasu/zvuku.

Vedle těchto „základních“ úprav nabízí softwary i pohyblivou grafiku, přidávání titulků, textů, různých bublin s dialogy, ale i speciální efekty, které promění video z amatérského pokusu v profesionální snímek. Opět záleží na tom, co přesně si od takových úprav a efektů slibujete. V tomto případě doporučíme nejen pročíst naše recenze, ale také vyzkoušet demoverze jednotlivých programů.

Program pro videolekce a nahrávání obrazovky počítače

Speciálním software pro střih videa představuje Camtasia Studio. Tento program sice nabízí možnost střihu a úprav videí stejně jako ty ostatní, jeho profesionální funkce a speciální filmové efekty jsou ale osekané. Na druhou stranu nabízí mnoho možností pro ty, kteří potřebují dělat profi-videa pro různá školení, kurzy, lekce, záznamy z webinářů apod. Camtasia totiž umožňuje nahrávat zároveň obrazovku počítače, záznam z webkamery, zachybovat mluvené slovo atd. Díky spoustě dalších nástrojů a funkcí můžete tato videa doplnit titulky, popisky apod., takže vytvoříte dokonalé lektorské video.

Kompatibilita – Program na střih videa pro Windows 10 a další

Stejně jako existuje řada aplikací a programů, ve kterých můžete upravit své fotografie, existují i programy pro úpravu videa. Než začnete vybírat ten, který by vám nejvíce vyhovoval, je dobré uvědomit si, co od něj očekáváte a na čem jej budete využívat. Některé programy existují jen pro počítač, jiné pro mobilní telefony. Jiné zvládnou obojí. Uvědomte si proto, zda natáčíte na kameru, fotoaparát či na mobil a kde je pro vás nejpohodlnější videa zpracovávat.

Programy pro střih videa, které jsou určeny pro počítače, je potřeba rozlišit dále podle toho, jaký máte operační systém. Některé softwary jsou kompatibilní jen s Windows 10 (Camtasia Studio, PowerDirector), jiné můžete spustil i na systému MacOS nebo Linux. Takový je např. DaVinci Resolve. Oproti tomu program iMovie je kompatibilní jen s operačním systémem MacOS.

Kompatibilita však nesouvisí jen s operačním systémem vašeho počítače. Zahrnuje i formáty videí, která můžete do softwaru importovat a následně je upravovat. A po úpravě pak exportovat – opět v různých formátech a kvalitách. Některé programy nabízí export videa ve speciálním rozlišení pro You-Tube a sociální sítě, jiné nabízí vysoké rozlišení jako u celovečerních filmů, další nabízí i vypálení na DVD. Tyto parametry jsme do naší tabulky nezahrnovali, protože by byla až příliš dlouhá. Doporučujeme je však nepřehlížet a u každého programu, který vás zajímá, nejprve předem projít, zda vám bude vyhovovat a umožní požadovanou kompatibilitu.

Je lepší si připlatit?

Dostáváme se k ožehavému tématu a tím je cena a vůbec – platba – za software. Je lepší pořídit si program na střih videa zdarma, nebo si připlatit?

Tady má opět přednost otázka: Co od programu očekáváte a jaká videa chcete tvořit? Pokud chcete jen poupravit videa a záběry z dovolené či rodinných událostí, abyste si mohli za několik let pěkné chvíle připomenout, není nejspíš potřeba vyhledávat program s mnoha funkcemi a tím pádem je možné dohledávat pro střih videa program zdarma. Pokud však očekáváte, že vaše videa, vlogy i příspěvky na You-Tube budou mít určitou úroveň, chcete s nimi bavit diváky a získávat tisíce followerů či zákazníků, vsaďte na kvalitu a připlaťte si.

Programy na střih videa se dají téměř všechny vyzkoušet předem ve free verzi, která je zdarma většinou na několik dní – 7 dní až měsíc (záleží na vybraném programu). V některých máte oproti full verzi k dispozici jen část nástrojů, jinde vám poskytnou kompletní program i se všemi funkcemi a nástroji, ale výsledné video má vodoznak s názvem programu. Pokud chcete video bez něj, je už opět potřeba si připlatit.

Některé programy nabízí (jen) doživotní licenci, tj. že za program jednou zaplatíte vyšší cenu, ale zůstane vám už napořád. Některé jsou kompletní, jiné trochu osekané. Předem si však zjistěte, zda budou případné aktualizace zdarma, nebo je bude potřeba zaplatit. Druhou variantou je měsíční platba, která může vyhovovat v případě, že se vám nechce vydávat velká částka najednou, nebo si nejste jisti, jak dlouho budete chtít program využívat. Pokud děláte jen na nějakém dočasném projektu, určitě je lepší zvolit platbu měsíčně. U tohoto způsobu bývají obvykle všechny aktualizace zadarmo.

Recenze nejlepších nástrojů na střih videa:

DaVinci Resolve DaVinci Resolve představuje jeden z nejlepších programů na střih videa, jaký si umíte představit. Disponuje řadou profesionálních funkcí a nástrojů, takže své filmy můžete stříhat, opravovat a upravovat barvy i zvuky, vkládat speciální filmové efekty, titulky, přidávat hudbu a spoustu dalšího. Jedná se o jeden z nejkomplexněji vytvořených programů pro postprodukci videa. DaVinci využívají běžní uživatelé, protože je cenově dostupný, ale i profesionálové, pro vysokou kvalitu videí i všech funkcí a nástrojů, které obsahuje. K programu je možné dokoupit i speciální střihačské a zvukařské konzole, které práci v programu ještě urychlí a usnadní. DaVinci Resolve je k dispozici v anglickém jazyce a pro úplné začátečníky může být trochu náročnější na orientaci. Díky uspořádání do jednotlivých modulů, přičemž v každém z nich zpracováváte něco jiného (střih, zvuk, obraz), se sním naučíte pracovat poměrně rychle. K dispozici je i řada videolekcí, které s prací v tomto špičkovém programu pomohou. Je jedním z mála programů, které lze využívat pro operační systémy Windows, MacOS i Linux. DaVinci Resolve Recenze Více informací

Adobe Premiere Pro Také Adobe Premiere Pro představuje špičkový program na střih videa, který využívají i profesionálové. Umožňuje rychlou práci pomocí intuitivního ovládání a řady nástrojů a funkcí. Adobe Premiere Pro je sice v anglickém jazyce, ale web má v češtině, takže kdo má s cizími jazyky problém, dočte se tam vše potřebné, aniž by musel otevírat překladač. Videa s lekcemi, jak v programu pracovat, jsou sice rovněž anglická, ale na You-Tube najdete i řadu českých videonávodů. Tento program umožňuje stříhat a upravovat videa s vysokou přesností, nabízí řadu kreativních nástrojů a integraci s dalšími aplikacemi a službami, které vám pomohou dotáhnout snímky k dokonalosti. Cenově je přitom dostupný téměř každému. Umožňuje předplatné s měsíčními splátkami, takže nemusíte ihned vydat tisíce na jeho pořízení. Práci v Adobe Premiere Pro si můžete vyzkoušet během sedmidenní free verze. Adobe Premiere Pro Recenze Více informací

Pinnacle Studio Pokud máte problém s cizojazyčnými programy, nadchne vás Pinnacle Studio. Jedná se o program téměř na profesionální úrovni, obsahující řadu nástrojů, funkcí a efektů, který je k dostání v českém jazyce. K dispozici v něm jsou i spousty filtrů a efektů, knihovna s velkým množstvím písma, textů a grafiky, tematická videa i video-montáže. Díky tomu i lajk, který dosud žádný film nestříhal a neupravoval, dokáže vytvořit video jako od profíka. Nevýhodou sice je, že Pinnacle Studio nemá demoverzi, ve které byste si program mohli vyzkoušet zdarma, ale zase nabízí tři verze podle zkušeností a požadavků uživatele. Pinnacle Studio si dokáže poradit s různými formáty importovaných videí. Můžete tak upravovat screenování obrazovky počítače, snímky z webkamery a k tomu doplnit mluvené slovo pomocí nahrávání zvuku. Tento program je určen pro operační systém Windows 10. Majitelé jiných systémů se musí poohlédnout po jiných programech. Pinnacle Studio Recenze Více informací

Camtasia Studio Pokud hledáte program, který vám umožní na profesionální úrovni vytvářet video-návody, kurzy, video-lekce, zaznamenávat webináře atd., je ideální volbou Camtasia Studio. Tento program je k úpravě takových typů videí přímo uzpůsoben. Nenajdete v něm některé speciální efekty a možnosti, jako v DaVinci Reslove nebo v Adobe Premiere Pro, ale pro tvorbu videokurzů je naprosto ideální. Nahraje a zpracuje zároveň screenování obrazovky, záznamy z webkamery eventuelně z dalších zdrojů – mobilní telefon, kamera, fotoaparát a zároveň snímá i mluvené slovo. Zvuky a hudbu můžete samozřejmě doplňovat a upravovat i během postprocesu. Doplňovat lze různé texty, titulky, grafické prvky apod. Camtasia Studio je sice v anglickém jazyce, ale jeho používání je tak jednoduché, že češtinu nebudete vůbec potřebovat. Camtasia Studio Recenze Více informací

Cyberlink PowerDirector Chcete tvořit krásná videa, která vypadají jako od profesionálů, ale nemáte mnoho zkušeností se střihem a postprodukcí videa? Hledáte program, který bude výkonný, ale zároveň jednoduchý na orientaci a používání? Pak doporučujeme PowerDirector. Tento program na střih videa sice neobsahuje tolik funkcí a nástrojů jako Adobe Premiere Pro nebo DaVinci Resolve, ale zato má řadu filtrů, efektů a automatizací, díky kterým vytvoříte krásné a profesionálně vyhlížející video během chvíle. Stačí pár kliknutí. Používání programu je velmi jednoduché, protože vás nezahltí řadou nástrojů, o kterých nebudete vědět, jak je použít. Většina nástrojů a funkcí se používá stisknutím myši a přesunutím po obrazovce. PowerDirector je možné vyzkoušet zdarma, a to dokonce na 31 dní. Pokud však v jeho demoverzi vytvoříte nějaká videa, počítejte s tím, že budou obsahovat vodoznak. Pokud byste jej chtěli odstranit, bude už potřeba pořídit plnou verzi programu. PowerDirector je program na střih videa pro operační systém Windows 10. PowerDirector Recenze Více informací

Časté otázky k programům pro střih videa