Od snímku Měsíce po tenké střevo. Digitální zpracování obrazu znamenalo přelom, říká Jan Flusser

Miroslav Divoký

Digitální zpracování obrazu počítačové vidění zakotvení

Fyzika I. p. 1/20 Fyzika I. Něco málo o fyzice Petr Sadovský ÚFYZ FEKT VUT v Brně Fyzika I. p. 2/20 Fyzika Motto: Je-li to zelené, patří to do biologie. Smrdí-li to, je to chemie.

Inteligentní systémy a neuronové sítě Arnošt Veselý, Česká zemědělská univerzita, Kamýcká, Praha 6 - Suchdol Summary: In the article two main architectures of inteligent systems: logical-symbolic and connectionist

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE Petr Vaněček, katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulta aplikovaných věd, Západočeská univerzita v Plzni 19. listopadu 2009 1888, Geroge Eastman You press the button, we do

24 Jsou úlohy počítačového vidění typickou inženýrskou úlohou? 16/19 Jednoduchá myšlenka... However, the idea needs only a refinement...

I agree.

To make this website work, we log user data and share it with processors. To use this website, you must agree to our Privacy Policy , including cookie policy.

Úvod do digitálního zpracování obrazu

Cíl

Po úspěšném dokončení tohoto kurzu bude student: znát základní terminologii týkající se zpracování digitálního obrazu; získá představu jaké typické problémy se při zpracování digitálního obrazu objevují; bude rozumět principu jednoduchých algoritmů pro zpracování obrazu a bude je umět prakticky použít. Kurz je zamýšlen jako první seznámení se zpracováním obrazu na počítači.

Osnova

Lidské vidění, pořizování obrazu a základní reprezentace obrazu v počítači.Barevné obrazy.Bodové transformace. Histogram.Lineární filtrování obrazu. Konvoluce.Nelineární filtry.Matematická morfologie.Detekce hran. Gradient.Regiony v binárních obrazech a jejich popis.Segmentace obrazu.Aplikace zpracování obrazu.

Literatura

doporučená literaturaBURGER, Wilhelm a Mark James BURGE. Digital image processing :an algorithmic introduction using Java. 1st ed. New York: Springer, 2008. xx, 564 p. ISBN 9781846283796. infoneurčenoGONZALEZ, Rafael C. a Richard E. WOODS. Digital image processing. 2nd ed. Upper Saddle River: Prentice Hall, 2002. xx, 793 s. ISBN 0-13-094650-8. infoSONKA, Milan, Václav HLAVÁČ a Roger BOYLE. Image processing analysis and machine vision [2nd ed.]. 2nd ed. Pacific Grove: PWS Publishing, 1999. xxiv, 770. ISBN 0-534-95393-X. info

Požadavky

! PV131 Digitální zpracování obrazu Předpokládá se znalost středoškolské matematiky a schopnost pochopit a vytvořit jednoduché algoritmy.

Garant

doc. RNDr. Petr Matula, Ph.D.

Vyučující

doc. RNDr. Petr Matula, Ph.D.RNDr. Martin Maška, Ph.D.RNDr. David Svoboda, Ph.D.Dmitry Sorokin, Ph.D.

Od snímku Měsíce po tenké střevo. Digitální zpracování obrazu znamenalo přelom, říká Jan Flusser

„První okamžik, kdy se to naplno projevilo i na veřejnosti, nastal v roce 1964. Američané tehdy získali první fotografii Měsíce z družice. Byla velmi špatná, se spoustou šumů a poruch. Stačilo pár digitálních úprav a vypadala velmi hezky. Jde o první zdokumentovanou aplikaci digitálního zpracování obrazu,” říká Jan Flusser.

Jeho slova by mohla leckoho znejistit. Do jaké míry tehdy šlo o pouhé „vylepšení”, a do jaké naopak mohlo jít o vytvoření zcela nového obrazu? „Šlo opravdu o jednoduché úpravy,” ujišťuje odborník. „Fotografie měla periodicky se opakující šumy a poruchy a je nepravděpodobné, že by se na povrchu Měsíce vyskytovaly nějaké opakující se řádky, to není možné.”

Máte-li tedy podle něj určitou předběžnou představu, co by na snímku mělo být, můžete ho tedy upravovat beze strachu. „Ale samozřejmě, u snímků, u nichž neexistuje představa, co by na nich mělo být - například u mikroskopických záběrů - je třeba při postupovat úpravě velmi opatrně,” zdůrazňuje.

Nové metody pomáhají i lékařům

Digitální zpracování obrazu má dnes řadu užitečných využití, ať už v kriminalistice nebo v lékařství. Například královéhradecká nemocnice tak začala využívat unikátní metodu - takzvanou kapslovou endoskopii. Stačí spolknout kapsli a pak už jen čekat, co při své cestě tělem tato kapsle nasnímá. Používá se hlavně k vyšetření tenkého střeva.

„Nejde o náš vynález, je to komerčně dostupná metoda. Celé vyšetření trvá osm hodin, náš úkol proto byl vyselektovat podezřelé okamžiky, na které by se lékař měl podívat pořádně. Vytvořili jsme tak software, který detekuje krvácení,” popisuje Jan Flusser.

Hlavní náplní jeho týmu tak je vývoj nových metod, které se pak mohou využít v řadě oblastí - od lékařství po mobilní telefony.