S programem na stříhání videa vytvoříte zajímavé snímky i koláže

Miroslav Divoký

Střih a editace videoprohlídky nemovitosti. Jak na to a jaké nástroje použít?

Video sekvence seřaďte a sestříhejte

Editor máme nainstalovaný, co dál? Do aplikace si nejprve vložíte natočený materiál, tedy jednotlivé sekvenece nebo videoklipy. Ty na časové ose naskládáte za sebe tak, jak by měly jít chronologicky za sebou.

Jednotlivé klipy můžete různě upravovat, nejčastěji je asi budete zkracovat nebo “osekávat” ze začátku nebo konce. Mezi klipy pak budete vkládat přechody, aby mezi nimi nenastal násilný střih.

Video můžete pomocí filtru prosvětlit a projasnit barvy, aby nemovitost vynikla. K tomu slouží různé volby efektů nebo filtrů.

Přidejte grafiku a titulky

Video bude určitě obsahovat nějaký text. Teď nemáme na jen mysli titulky pro neslyšící nebo pro uživatele bez zapnutého zvuku. Jde také o název videa, jeho částí, hlavní body nebo závěrečné informace.

Rozmyslete si tedy, jak video pojmenujete a sepište si nejdůležitější údaje, které by měl zájemce rozhodně zaznamenat - ty pak do videa přidejte.

Vhodné je použít také nějakou grafiku - statickou obrazovou šablonu, kterou video “zarámujete”. Na začátek například úvodní Informace s popisem nemovitosti a logem realitní kanceláře, na závěr se hodí například obrazovka s vaší fotografií a vypsanými možnosti kontaktu na vás.

Pokud jste někdy vytvářeli PowerPointovou prezentaci nebo pro ni máte dokonce obrandovanou šablonu, máte vyhráno, protože nějaký takový slide jistě najdete. Obrázek můžete také vymyslet a editovat například v bezplatné online službě Canva . Výsledek pak importujete do videoeditoru a vložíte na časovou osu videa.

Zvuk a hudba

Při editaci videa věnujte pozornost tomu, zda je váš komentář dostatečně srozumitelný. Ve střihovém programu můžete zvukovou stopu zesílit, případně i mírně upravovat její kvalitu.

Pokud je ale na místě nahraný zvuk špatný, měli byste zvukový komentář raději nahrát znova. Doma na to budete mít větší klid, lepší akustické poměry a nebo dokonce externí mikrofon. Pokud se vám zvuk nahrát prostě nedaří a nebo není váš přednes přesvědčivý, budete si muset vystačit s titulky.

Můžete přidat hudební doprovod, ale dejte si pozor na to, aby hudba nepřehlušila váš komentář (hudbu můžete také přidat později při publikování na YouTube).

PC sestava pro střih a zpracovaní videa

Moderní počítač pro renderovaní videí.

Pří koupě nebo stavbě PC je nutné především si uvědomit na co bude použita. Pokud používáte PC pouze pro střih videí, stačí Vám i méně náročná sestava. Něco jiného je počítač na zpracovaní spec. efektů a renderování - tady nároky se násobí mnohokrát a nabízena sestava jim plně vyhovuje.

Výběr software na tvorbu videa .

Před deseti lety jsme vkročili na trh s nabídkou reklamních videí ozdobených spec. efekty. Však tomu předcházel krok rozhodovaní o software. Výběr padl na Adobe After Effects - univerzální, náročný s neustálým vývojem programů, přesahující všechny potřeby videomakerů. Uvedeme dva základní principy After Effects - vrstvové sestavení kompozice a nasedne renderování (je tvorba reálného obrazu na základě počítačového modelu). Čas na malou technickou poznámku - v roce 2008-2009 to bývaly PC na patice LGA 775 + maximálně podporovaný základní deskou GB RAM s nějakou výkonnější NVIDIA GeForce grafikou. Tak nám renderování videoklipů v After Effects s délkou 2 minut mohlo trvat až 24 hod. v závislosti na kompozici videa. To byly časy! Těšili jsme se jako děti na finální soubor, zatím "monster" doby začátků multicore nám 2 dny vyžíral elektřinu.

Nabízena PC sestava na tvorbu videa.

Je to náročný, střední klas PROFESIONÁLNÍHO počítače, který stačí pro všechny tvůrce v After Effects a samozdřejmě pracující v méně náročným software pro video postprodukce. Jde o dokonalou spojku šestí-jádrového HexaCore Intel Xeon X5670, 24GB rychlých, značkových DDR3 pamětí a tříkanálový řadič pamětí čipsetu X58. Grafika tady plní závěrečnou roli doplňků, akcelerátoru který logicky nesmí byt omezen základními komponenty. Krátce řečeno - profesionální PC sestava na zpracovaní videa musí byt sestavena rovně a na kvalitních, značkových komponentech.

S programem na stříhání videa vytvoříte zajímavé snímky i koláže

Podle čeho vybírat program na stříhání videa

Pokud hledáte program na stříhání videa, měli byste si zejména dávat pozor na to, aby byl v českém jazyce. Pokud totiž dost dobře neovládáte angličtinu, práce s ním by vám nešla tolik od ruky, protože byste si museli vše složitě překládat. Další věc, co je třeba si pohlídat, jsou jednotlivé funkce. Ty se liší program od programu. Základem je ovšem mít podporu široké nabídky audio a video formátů, efektů pro prolínání záběrů a souběžných stop zvuku. Bez těchto funkcí by program nebyl uživatelský příjemný. Pak samozřejmě ještě záleží na tom, čemu dáváte přednost. Může se vám líbit vyrovnávání rozmazaných záběrů nebo editace videa z více kamer zároveň.

Jak se stát mistrem střihačem

Možná se vám budou programy na úpravu videa zdát složité na obsluhu. Výhodou je však připojení na internet, kde najdete řadu tutoriálů a triků nebo rady ostatních uživatelů, takže si určitě budete umět poradit i se záludnostmi. A pak to chce samozřejmě zkoušet stříhat a zkoumat, co bude nejlepší použít.

Jaký program si vybrat?

Na trhu jsou momentálně nejoblíbenější asi tři programy na stříhání videa – Cyberlink PowerDirector, Adobe Premiere nebo Sony Vegas Pro. Někteří vydavatelé nabízejí vyzkoušet program zdarma jako časově omezenou zkušební verzi, abyste se mohli rozhodnout, jestli vám bude vyhovovat. Počítejte však s tím, že tyto programy jsou celkem náročné na hardware, a to zejména na procesor, grafickou kartu a operační paměť.